Dalmacja

Planując podróż zagranicę, koniecznie rozważ wyjazd do Chorwacji. To miejsce turystyczne, które w szczególności zasłynęło wśród spragnionych relaksu i odpoczynku turystów piękną Dalmacją.
Środowa Dalmacja okazuje się miejscem jednym z najchętniej wybieranych przez turystów z całej Europy. Powód? Jest to także przyciągające jak wabik miejsce docelowe Polaków. Nie ma się jednak co temu dziwić, skoro region o którym mowa kusi niezwykłymi widokami i malowniczymi plażami. Ma też sporo miast takich jak przykładowo Split, do którego warto wybrać się chociaż raz w życiu. Dalmacja jest obfitująca w atrakcje wielopokoleniowe, w nietuzinkowe miasteczka, nastrojowe i klimatyczne wioski oraz górskie i wyżynne obszary. Nie zapominajmy także o ulokowanych nad morzem malowniczych wyspach. Polska i Dalmacja nie są od siebie bardzo oddzielone, bowiem wsiadając w samochód, dzieli nas zaledwie dziesięć godzin jazdy. Można do Splitu dotrzeć również posługując się drogą lotniczą. Jest to znacznie wygodniejsze i szybciej można cieszyć się pięknem tamtejszych krajobrazów.

Omawianie Dalmacji trzeba rozpocząć od krótkiej charakterystyki drugiego co do wielkości miast Chorwacji, jakim jest już wyżej wspomniany Split. Łącznie mieszka tam niespełna dwieście tysięcy osób, z czego miasto non stop się dynamicznie rozwija. Pod kątem historycznym, to jeden z najciekawszych obszarów chorwackich, ponieważ to tam stworzony został w trzecim stuleciu naszej ery wielki pałac zlecony przez rzymskiego władcę owych czasów czyli Dioklecjana. Dodatkowo, nieprzypadkowo cesarz postanowił usytuować pałac akurat w tej przestrzeni- wynikało to z faktu, że Split znajduje się tuż przy morzu, a więc w świetnie usytuowanym pod kątem temperaturowym- najcieplejszym zakątku Chorwacji, a na pewno całej Dalmacji, bowiem bezpośrednio na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Warto wspomnieć o tym, że poza morzem i typowo morskim klimatem, Split cechuje się także przepięknymi zatokami, wzgórzami, a nawet obszarami kompleksów zalesionych. Dalmacja to również Riwiera Makarska zwana sercem tego regionu.

Zobacz stronę autora: łyżki wysokiego wysypu