Lizbona

Wyjazd do Lizbony warto rozpocząć od zwiedzania przepięknego zabytku jakim jest niesamowity Klasztor Hieronimitów. Na terenie Lizbony, ten obiekt jest drugim, który wpisany został na listę UNESCO. Miało to miejsce w roku 1983. Nie można być w tym mieście i nie odwiedzić tego nietuzinkowego obiektu sakralnego.

Klasztor Hieronimitów to Mosteiro dos Jeronimos powstały stulecia temu za pieniądze, jakie Portugalia uzyskała na szeroko niegdyś rozwiniętym handlu przyprawami. Pierwsze cegły na placu budowy pojawiły się wraz z początkiem szesnastego stulecia, to jest w roku 1501 i trwały równo wiek. Od dawien dawna, Portugalia właśnie za sprawą tej lizbońskiej budowli słynie jako jeden z krajów przedstawicielskich w całej Europie, jeśli chodzi o styl manueliński. W Portugalii ta stylistyka rozwijała się w piętnastym stuleciu. Opisywany klasztor wybudowany został natomiast z polecenia króla Manuela I. Nad nim pracowali natomiast wybitni architekci tacy jak Diogo de Torralva, czy Jeronimo de Ruao. Generalnie, powstanie świątyni miało na celu zwłaszcza stanowić formę podziękowania za udana podróż odbytą przez Vasco da Gama do Indii. Projekt klasztoru Hieronimitów opiera się na wysokości wynoszącej trzydzieści dwa metry oraz szerokości przekraczającej dwanaście metrów.
Poza klasztorem miejscem historycznym w Lizbonie jest wieża Belem. Znajduje się ona centrum dawnego systemu ochrony przy rzece Tag. Podczas gdy dziś jest to obiekt typowo turystyczny, stulecia wieża spełniała szereg różnorodnych funkcji w tym więzienie, koszary wojskowe itd. Obecnie to zabytek narodowy.